Ruža je už od nepamäti kráľovnou kvetov a zďaleka najpopulárnejší kvet na svete. Tento symbol krásy a elegancie je klasikou pri tvorbe kytíc a dekorácií, no svoje uplatnenie si stále nachádza aj pri tvorbe záhrad. Pestovanie ruží je pritom jednoduchšie ako si mnohí myslia. Stačí dodržať pár základných zásad a túto kráľovnú kvetov môže v záhrade pestovať naozaj každý.
Ruže sú drevnaté, kvitnúce trvalky z čeľade ružovité – teda z čeľade do ktorej patria napríklad aj ovocné stromy (jablone, hrušky, slivky, čerešne,…). Dodnes je známych viac ako 100 pôvodných druhov ruží, ktoré sa vyskytujú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.
Ruže sú svetlomilné rastliny, ktoré si vyžadujú 6 až 8 hodín priameho slnka. Najdôležitejší je pritom dostatok ranného slnka, ktoré rýchlo osuší listy ruže od rosy alebo dažďa, čo je z dlhodobého hľadiska prevencia proti chorobám. Ruže môžete pestovať aj v polotieni, no nikdy nebudú kvitnúť a prosperovať tak, ako by mohli na slnečnom stanovisku.
To čo ruže naozaj nemajú radi je trvalo premočená pôda a preto je dôležitá priepustná pôda a striedma zálievka. Polievanie by malo byť skôr zriedkavejšie a hlboké (viac vody) ako časté s menším množstvom vody. Ružiam sa darí najlepšie v priepustných pôdach, bohatých na živiny. Ak je pôda ílovitá, pri výsadbe do nej primiešame piesok alebo iný priepustný materiál, aby sme zlepšili jej priepustnosť. Ideálne PH pôdy pre ruže by malo byť neutrálne až mierne kyslé.