Judášovec, Cercis je drevina pôvodom zo Stredomoria, z oblasti juhovýchodnej Európy až po Blízky východ. V domovskej oblasti rastie v nadmorskej výške 400 metrov a dorastá do výšky 6 až 10 metrov. Vďaka jeho srdcovitým listom zelenej farby sa nazýva aj strom lásky, ktorého listy sa v jeseni vyfarbia do nádherných zlatožltých odtieňov.
Len máloktorý druh dreviny dokáže udiviť nejedného záhradníka, tak ako práve judášovec. Či si vyberiete čínsky (C. chinensis), strukový (C. siliquastrum) alebo kanadský (C. canadensis), všetky tri druhy disponujú hlavným rozpoznávacím znakom – kvetmi, ktoré vyrastajú zo spiacich očiek a kvitnú priamo na kmeni a na viacročných konároch. Tento jav sa nazýva kaulifloria a je známy pri niektorých tropických stromoch, ako napríklad aj kakaovníku.
Judášovce sú veľmi nenáročné záhradné dreviny. Aby sa im však darilo čo najlepšie, treba im zabezpečiť nasledujúce podmienky:
Stanovište: Rastie v akejkoľvek vápenatej pôde, ktorá je dostatočne priepustná a nemá sklon k zamokreniu, čo by drevinu zbytočne oslabovalo a ničilo jemný, skôr plytký koreňový systém. Preferuje svetlé miesta, plné slnka. Ak sa rozhodnete pre polotieň, tak len veľmi mierny, inak sa prejaví slabším kvitnutím.
Výsadba: Najlepší čas na výsadbu mladých stromčekov je, samozrejme, jar, avšak staršie – trojročné a viacročné – môžete pokojne zasadiť i v jeseni. Výsadbová jama by mala byť dostatočne hlboká. Ak je pôda v záhrade viac ílovitá, je nutné premiešať ju s pieskom a pridať organické hnojivo. Po výsadbe je dobré stromček pravidelne 3 až 5 dní zalievať, čo mu uľahčí zakorenenie.
Rez: Nie je nutné pravidelné rezanie, tvarovanie či rezanie spätným rezom. Stačí, ak ho budete v rámci údržby rezať len na udržanie požadovaného tvaru, pričom odstráňte len suché staré, poškodené či prekážajúce konáre.