Keď sa nahlas vysloví slovo hruška, vo väčšine prípadov si pod týmto pojmom predstavíme chutné a šťavnaté plody, ktoré patria k najznámejším druhom ovocia. Možno preto pre niekoho môže znieť trochu prekvapivo správa, že hruška môže byť aj zaujímavou a naskrz iba okrasnou drevinou. Predstavuje strom s rovným kmeňom, koruna má tvar úzkeho kužeľa. Listy sú zelené, kožovité, lesklé, na podzim sa zafarbia do červena. Kvety sú biele, na jar zaplavia celý strom.
V porovnaní s bohatou ponukou ovocných odrôd hrušiek je tých okrasných síce len málo, ale ich výborné rastové vlastnosti by preto nemali zostať nepovšimnuté. Význam okrasných hrušiek objavili najmä pestovatelia alejových stromov a po nich mestskí architekti a správcovia verejnej zelene, pretože v nich jednoducho objavili stromy, na ktoré sa môžu spoľahnúť. A keď strom dokáže prosperovať v mestskom, často nevľúdnom prostredí, s veľkou nádejou môžeme k týmto rastlinám pozerať aj z pohľadu súkromných záhrad. Aj keď sa môžeme stretnúť s niekoľkými druhmi okrasných hrušiek, v nárokoch na pestovanie a čiastočne aj v spôsobe použitia majú mnoho spoločného.
Okrasným hruškám sa najlepšie darí na slnečnom mieste. Vyhovujú im pôdy bohatšie na živiny, veľmi dobre priepustné, s neutrálnou až zásaditou pôdnou reakciou. Môžu byť pokojne aj suché až kamenisté. Týmto podmienkam sú hrušky veľmi dobre prispôsobené. Okrasné hrušky zakoreňujú hlboko a majú pevný koreňový systém. Preto spoľahlivo tolerujú aj veterné polohy. Rovnako pevné je aj ich drevo, ktoré má vysokú rezbársku hodnotu. Neprehliadnuteľné sú hrušky v čase kvitnutia, kedy bývajú obalené bielou nádielkou kvetov. Rovnako krásne sú však tieto stromy ešte raz v roku. Na jeseň sa listy niektorých odrôd vyfarbujú do žiarivých odtieňov žltej až červenej farby.