Tento neprehliadnuteľný strom ste mohli vidieť v mestskej výsadbe, ale aj v niektorej súkromnej záhrade. Zaujme najmä výraznými tŕňmi, podľa čoho rastlina dostala názov. Volá sa gledíčia trojtŕňová.
Plody sa však dajú konzumovať podobne ako strukoviny. Ako liečivá rastlina sa využíva aj v čínskej medicíne.
Do Európy sa gledíčie dostali okolo roku 1770 a výborne sa prispôsobili našim podmienkam. Na pôdu sú nenáročné. Dobre znášajú suchšie i vlhké, kyslé i vápenaté stanovište na plnom slnku. Neprekáža im ani znečistené mestské prostredie, dokonca ani posypová soľ, práve preto sa uplatňujú v mestskej zeleni.
Väčšina druhov má veľké tŕne, často vyrastajúce v skupinkách a kmeň môže byť nimi dohusta pokrytý. Šľachtitelia však už vyšľachtili odrody bez tŕňov, ktoré sú vhodné do súkromných záhrad. Takou je napríklad odroda Sunburst. Je obľúbená pre výrazné perovité listy, ktoré sú až 20cm dlhé. Po vypučaní sú žlté a časom sa zmenia na svetlozelené. Na jeseň sa opäť sfarbujú do svetložltých odtieňov. Zväčša v máji až júni kvitne nenápadnými žltozelenými kvetmi, z ktorých sa v teplejších oblastiach môžu vyvinúť aj plody, mierne skrútené struky. Koruna je elegantná, redšia. Strom dorastá do výšky asi 8 metrov, ale trvá mu to niekoľko rokov. Ako 20-ročný má len asi 5 metrov. Po zakorenení dobre znáša obdobia sucha a je úplne mrazuvzdorný.