Jedľa nordmannova, Jedľa kaukazská 160-180cm
Výška rastliny: 160-180cm.
Jedľa nordmannova, Jedľa kaukazská 160-180cm
Medzi ihličnanmi niekedy existujú druhy, ktoré sa vďaka svojim vlastnostiam stanú známymi a obľúbenými medzi veľkým počtom ľudí, ktorí majú ďaleko od botaniky a pestovania rastlín. Taká je severská jedľa, ktorá má niekoľko ďalších príbuzných mien. Často sa jej hovorí novoročný strom alebo dánska novoročná jedľa. Medzi vedcami je bežné meno kaukazská jedľa, ktoré hovorí o jej hlavnom biotope v prírode. Vďaka svojmu ideálnemu tvaru koruny, nadýchaným ihličiam a niektorým ďalším vlastnostiam je Jedľa nordmannova považovaná za najkrajší strom pre oslavy Nového roka už viac ako 100 rokov.
Kaukazskú jedľu prvýkrát objavil na Kaukaze (Arménska vysočina) ruský prírodovedec z Fínska Alexander von Nordmann v 30. rokoch 18. storočia. Na počesť svojho objaviteľa pre Európanov dostal strom špecifické meno. Už v roku 1840 prišli semená kaukazskej jedle z Ruska do Európy, kde sa začalo aktívne zavádzanie týchto stromov do kultúry.
Obvykle ide o strom vysoký okolo 30 metrov, vo výnimočných prípadoch dosahuje Jedľa normandská až 60 metrov. Vo veku 30 rokov často dosahuje výšku zhruba 10 metrov. Kaukazské jedle nie sú márne známe svojou krásou, ich koruna sa v mladom veku vyznačuje ideálnym pyramídovým tvarom, s konármi zvesenými až po samotnú zem. Aj u dospelých stromov si zachováva atraktívny kužeľovitý tvar, ktorý dosahuje priemer 9-10 metrov. Z charakteristík jedle Nordmann si zaslúži značnú úctu aj dĺžka života stromov. Vyznačujú sa dlhovekosťou. Mladé stromy sa vyznačujú navyše svojim dekoratívnym vzhľadom so svetlou a hladkou kôrou. Zaujímavo vyzerajú aj mladé výhonky. Sú svetlo žltohnedej farby.
Koreňový systém jedlí je silný a hlboký, hlavne tyčového typu. Drevo sa vyznačuje absenciou jadra. Je dosť ľahké, mäkké a elastické, má ružovkastý odtieň.
Púčiky sú hnedastej farby. Majú obvyklý vajcovitý tvar. Ihlice sú veľmi tenké a zároveň ploché s tupým hrotom, v dĺžke dosahujú od 2 do 4cm a v šírke - 2-2,5mm. Sú umiestnené veľmi pevne a visia väčšinou dole. Ihlice sú veľmi príjemné na dotyk, jemné a nadýchané. Na spodnej strane sú dva jasne biele pruhy. Ihlice po trení môžu uvoľňovať charakteristickú citrusovú arómu. Šišky rastú priamo nahor, dosahujú dĺžku 12-20cm a hrúbku asi 5cm. Na začiatku vegetačného obdobia majú zelenú farbu, v zrelom stave sa stávajú tmavohnedými.