Pagaštan konský 130-150cm
Výška rastliny: 130-150cm.
Pagaštan konský 130-150cm
Vzrastom je pagaštan konský strom, ktorý zvyčajne dorastá do výšky 30 m až 35 metrov. Mohutná koruna tohto stromu je široko kužeľovitá až rozložitá, môže dosiahnuť šírku až 20 metrov. Jeho drevnatá stonka má na povrchu kmeňa sivohnedú až červenohnedú štetinovitú kôru. Na veľkých starších stromoch sa borka odlupuje v šupinách.
Na konároch sa nachádzajú nápadné veľké lesklé hnedé púčiky, ktoré sú veľmi lepkavé. Objavujú sa už v zime.
Protistojné listy vyrastajú na stopkách dlhých až 20 cm. Sú dlaňovito zložené. Každý zložený list sa skladá z 5 až 7 lístkov obráteno vajcovitého tvaru. Sú nápadné svojou veľkosťou, môžu dorásť až do 30 cm. Na okraji sú nerovnako zúbkaté. Na rube listov sa nachádzajú červenohnedé chĺpky, ktoré s dospievaním listov miznú a ostávajú iba na rozkonárení žilnatiny. V jeseni sa listy sfarbujú do oranžovočervena a potom opadávajú. Po opadaných listoch zostávajú na vetvičkách podkovovité jazvičky. Nepatrné zvyšky suchých listov môžu výnimočne zostať na strome do ďalšieho roka.
Pagaštan konský kvitne od apríla do júna. Po odkvitnutí sa kvety menia na suché pukavé plody – tobolky, ktoré sú dosť tvrdé a na povrchu ostnaté. Dosahujú veľkosť až 6 cm.
Aesculus hippocastanum
Na Slovensku i v celej Európe sa v súčasnosti hojne pestuje v parkoch a veľkých záhradách, kde patrí k najobľúbenejším okrasným drevinám. Môže rásť samostatne ako solitér, ale býva i súčasťou alejí a tiež ako lem starých ciest. Je náročný na obsah dusíkatých látok v pôde.
Pagaštan konský je veľmi užitočnou rastlinou pre včelárov. Kvety poskytujú včelám mnoho tmavočerveného peľu a nektár na tvorbu bieleho medu, pupene tzv. dluž – včelí tmel, ktorý včely vyžívajú na škárovanie úľov. Listy pagaštana konského poskytujú včelám medovicu.
Pagaštan konský patrí tiež k liečivým rastlinám. Semená, kvety i kôra obsahujú saponíny, flavonoidy a kumaríny (eskulín a eskuletín). Vonkajšie uplatnenie majú odvary na rany, opuchy, omrzliny, lišaje. Z čerstvých kvetov sa vyrába masážna tinktúra proti reume a lámke. V oficiálnej medicíne sa používa ako súčasť prípravkov zvyšujúcich napätie ciev, prípravkov urýchľujúcich zrážanie krvi a zastavujúcich krvácanie i prípravkov proti zápalom. Získavajú sa z neho i prípravky proti kŕčovým žilám. Pre obsah eskulínu je súčasťou kožných gélov, ktoré zmierňujú opuchy, majú protizápalový účinok a tlmia bolesť. Je tiež zložkou opaľovacích krémov, pretože absorbuje škodlivé účinky ultrafialových lúčov.
Semená pagaštana konského sa pre hojnosť škrobu zbierajú a využívajú na zimné prikrmovanie zveri. Známe je aj ich využitie v priemysle v druhej polovici dvadsiateho storočia – výťažky z nich sa používali do hasiacich prístrojov i na výrobu pracích prostriedkov, pretože obsahujú značné množstvo saponínov. Sú vhodným materiálom na výrobu rôznych výrobkov, často ich využívajú školáci i predškoláci v rámci tvorivých dielní.
Drevo pagaštana konského má z technického hľadiska rovnaké využitie ako drevo z dubov.