Arónia čerešňolistá Viking
Výška rastliny: 40-50cm.
Kvetináč: 2L.
Arónia čerešňolistá Viking
Arónia čerešnolistá je krížencom arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa) a arónie jahodovolistej (Aronia arbutifolia). Možno ju však považovať skôr za osobitný druh než za hybrid. Plody má tmavo-purpurové až čierne a veľké 7-10mm. Na kríku nepretrvajú do zimy. Jej odrody ako je Viking boli vyšľachtené na veľké plody vhodné na prípravu džemov, marmelád, vína, syrupov, štiav, nátierok a čaju. Je samoopelivá, preto na tvorbu plodov stačí iba jedna rastlina. Listy má na spodnej strane mierne chĺpkaté. Plody sú veľké, plocho guľaté, čierne, lesklé malvice. Nie sú až také aromatické ako u divo žijúcich arónií vo voľnej prírode.
Kry arónií čerešňolistých sú však úrodnejšie a boli vyšľachtené pre ručný zber, preto dosahujú výšku iba 1,5 až 2 metre. Sú opadavé, bohato rozkonárené, s lesklými tmavozelenými, na jeseň červenými listami. Začiatkom leta tvoria biele kvety, z ktorých dozrievajú čierne plody. Veľmi dobre odolávajú chorobám, škodcom, suchu aj znečisteniu prostredia. Čierne plody veľkosti hrachu chutia sladko-kyslasto-horko, podobne ako čučoriedky. Zberáme ich od polovice augusta do októbra a používajú sa buď sušené alebo po odšťavení parou sa pije ich šťava. Vďaka ich vysokému obsahu antioxidantov - flavonoidov, kyseliny listovej a vitamínov C a K sa arónia v Poľsku a v Rusku zaraďuje medzi liečivé rastliny. Použiva sa aj na zastavenie hnačky.
Aronia prunifolia Viking
Arónie sú zároveň atraktívne okrasné kry do záhrad. V prírode žijú v podraste stromov a na okraji lesov, preto rastú dobre aj vo výsadbe pod stromami. V Spojených štátoch sa plody arónie pre svoju farbu pridávajú do ovocných štiav a firmy propagujú ich antioxidačné účinky. V Poľsku sa listy arónie sušia na prípravu bylinkového čaju. Arónia sa tiež používa na dochutenie alebo ako farbivo do nápojov a jogurtov. Jej antioxidačné vlastnosti vyplývajú z obsahu tmavo-purpurového, takmer čierneho pigmentu pozostávajúceho z bohatého obsahu fenolických látok produkovaných rastlinou, najmä antokyanov.