Dráč bradavičnatá
Výška rastliny: 30-40cm.
Kontajner: 2L.
Dráč bradavičnatá
Dráč bradavičnatý je pomaly rastúci okrasný neopadavý ker so zelenými listami známy aj pod menom Berberis verruculosa. Rastlina je súčasťou čeľade Berberidaceae – dráčovitej. Pôvodná odroda pochádza zo západnej Číny (Gansu, Sichuan, Yunnan). Dráč bradavičnatý je vždyzelený kompaktne rastúci ker až 1,5-2 metre vysoký s oblúkovito ohnutými tŕnistými vetvami. Počas jari a leta tvoria jemne zelené listy so škvrnami smotanovej farby oválneho až vajcovitého tvaru. Listy sa vytvárajú v pazuchách tŕňov a neskôr, približne v polovici jesene, prechádzajú do červena. Mladé lístky majú sýto ružovú farbu. V máji kultivar vytvára nevýrazné kvetenstvo svetlo žltých miskovitých kvetov s výraznou vôňou, z ktorých po čase dozrievajú drobné modročierne bobule. Kvety sú zlatožlté, bobule sú tmavo modré, takmer čierne.
Dráč bradavičnatý sa pestuje sa ako strihaný alebo voľne rastúci živý plot. Používa sa na olemovanie cestičiek a chodníkov. Svoje miesto si nájde aj v skalke. Doplní jednoduché aj miešané záhradné kompozície. Ideálna je kombinácia s okrasnými trávami. Dráč bradavičnatý uprednostňuje polotieň a dobre chránené teplé polohy. V silnejších zimách namŕza, ale neskôr na jar znova vyraší, pretože veľmi dobre regeneruje. Je to ten druh rastliny, ktorý nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Najčastejšie ho sadíme na slnečné, prípadne polotienisté miesto. Treba ale myslieť na to, že na tienistom mieste sa listy sfarbia len veľmi slabo.
Dráč má rád dobre priepustnú, výživnú, a pritom mierne vlhkú pôdu. Najlepšie mu vyhovuje mierne kyslé pH. Pôdu v okolí rastlín neprelievame. Jarný rez na omladenie rastliny a odstránenie suchých, poškodených a chorobami napadnutých výhonov robíme ideálne v marci.