Dub letný 180-200cm
Výška rastliny: 180-200cm.
Dub letný 180-200cm
Duby neodmysliteľne patria do našej krajiny, či už pochádzajú z Ameriky, Ázie alebo južnej Európy. Lemujú naše rybničné hrádze, zdobia zmiešané lesy a zvláštne druhy a kultivary sa tešia obľube vo veľkých parkoch a botanických záhradách. Dub letný a dub zimný sú najtypickejšími zástupcami tohto rodu v našich lesoch a treba priznať, že sú si dosť podobné a než narobia žalude, ktoré sú významne odlišné, tak aj ťažko rozlíšiteľné. Dub letný sa ľudovo a medzi poľovníkmi častejšie nazýva kremelák. Ide o vysoký a statný strom, ktorý síce rastie pomaly, ale dorastá 20 metrov a vo voľnej krajine vie až dvojnásobok. Je dlhoveký a rekord hovorí o jedincovi starom 1665 rokov. Tvoria unikátne stromy, často s malebne tvarovanými vetvami.
Kmene majú tvrdú, hlboko brázdenú, tmavo šedú borku. Listy sú opadavé, tuhé až kožovité, stredne zelené a mierne lesklé. Majú pri okraji zaoblené laloky a vyrastajú husto na koncoch vetvičiek. Kvety sú drobné jahňady v máji, po ktorých nasledujú pretiahnuté plody s čiapočkou - známe žalude, pochúťka diviakov.
Quercus robur
Ročné prírastky spravidla nepresahujú 30cm. Koruna je vzdušná a poskytuje svetlý tieň. V mladosti je skôr pyramidálna a s vekom sa zaobľuje do široko guľovitej. Strom je možné na konci zimy strihať do tvarov alebo rezom udržovať menší. Dub letný nie je náročný na pôdny typ, znesie čokoľvek od mierne alkalickej do mierne kyslej pôdy, ktorá je pre neho prirodzenejšia. Nemá rád mokro, ale vlhko mu robí dobre, aj keď je veľmi odolný suchu, akonáhle zakorení. Znáša mestské znečistenie. Jeho robustné, plytké korene často vystupujú nad úroveň zeme a môžu nadvihovať chodníky, pokiaľ sú príliš blízko. Plne mrazuvzdorný do min. -30 ° C, pravdepodobne ešte o kúsok viac.