Borovica čierna 175-200cm
Výška stromu: 175-200cm.
Borovica čierna 175-200cm
Borovica čierna bola prvýkrát popísaná v roku 1785 rakúskym botanikom Johannom Arnoldom, čím Rakúsku zaistila celosvetovú borovú slávu. Pochádza z Rakúska, odkiaľ sa postupne dostala do susedných krajín, kde na niektorých lokalitách vytláča pôvodnú borovicu lesnú. Ťažko povedať, či je to dobré, pretože príroda potrebovala odolnejší druh ako náhradu tých chúlostivejších v rýchlo sa meniacej klíme, či zlé, pretože možno považovať za invázne. Každopádne je zjavné, že sa jedná o odolný druh, ktorý aj napriek pôvodným obavám z chúlostivosti už prestál silné mrazy až -40 °C rovnako ako vysoké teploty Severnej Afriky. Z dôvodu značnej premenlivosti tohto druhu a nadväzne širokej oblasti výskytu sa pre lepšiu orientáciu borovica čierna rozdelila do podskupín.
Tá naša – teda stredo a západoeurópska sa volá pinus nigra ssp. nigra a často sa uvádza aj synonymum austriaca ako uznanie jej domoviny. Nesie tmavo zelené, mierne lesklé, tuhé a veľmi dlhé ihlice s dĺžkou 10-15cm, ktoré vyrastajú vo zväzkoch po dvoch. Rastie stredne rýchlo až rýchlo (20-40cm za rok) do bohato vetveného, symetrického stromu, ktorý si dlho ponecháva spodné vetvy, pokiaľ je na plne oslnenom mieste. V opačnom prípade (v lesnom zápoji) odpadávajú a koruna sa derie rýchlejšie nahor za slnkom. Je ideálny ako vetrolam rovnako ako krásny solitér vo väčšej záhrade.
Borovice potrebujú plné slnko a dobre odvodnenú zem. Na pH pôdy príliš nezáleží, len by nemala byť príliš vápenatá. Po zakorenení znáša sucho. Hnojenie nie je nutné. Rez je možný na jar pred rašením alebo koncom leta a to iba na vetvách s ihlicami. Poprípade je možné tvarovať odlamovaním nových výhonov (tzv. sviečok) na jar, alebo ich krátením. Pri pestovaní v nádobách bude skôr strácať staršie ihlice. Mrazuvzdorná do cca -40 °C.