Albízia čokoládová 50-60cm
Výška rastliny: 50-60cm.
V kvetináči.
Albízia čokoládová 50-60cm
Čeľaď mimózovitých, ktorá je teraz už moderne zaradená pod veľkú čeľaď bôbovitých, je veľmi obľúbená najmä v južných štátoch, prevažne vďaka svojej odolnosti vysokým teplotám a suchu. Albícia čiže perzská akácia je snáď jediným dostatočne mrazuvzdorným zástupcom tejto čeľade, ktorý je možné od určitého veku pestovať aj u nás. Je to pomerne rýchlo rastúci, napriek tomu nízky strom, ktorého pôvod je zrejmý z názvu – Perzie (dnešný Irán). Unikátna je pre naše záhrady najmä stavbou koruny, jemnými listami a kvetmi, ktoré iná drevina nenapodobní. Veľmi pozoruhodným objavom v šľachtiteľskom svete sa stala táto odroda albízie, ktorá pochádza z Japonska, kde bola vyselektovaná zo semien bežného zelenolistého druhu v roku 1990. Patentovaná bola v USA v roku 2003 pod číslom PP 13,822 a dodnes sa považuje za raritu.
Hlavnou ozdobou tohto nízkeho stromu nazvaného Summer Chocolate sú listy. Sú veľmi jemné, 2x sperené a majú temne vínovú farbu. Na rozdiel od iných rastlín s podobne vyfarbenými listami je ich farba pri rašení svetlejšia – až zelenožltá a dozrieva do temne vínovej až hnedej. U väčšiny ostatných rastlín je tomu naopak – nové výhony sú farebné a vyzrievajú do svetlejších odtieňov. Listy sa na noc a pri daždi zatvárajú. Kvetov je výrazne menej ako u botanického druhu a sú menšie. Sú to chocholíky – laicky povedané chlpaté guličky, zospodu krémovo biele a vo vrchnej časti sýto ružovej o veľkosti cca 3-4cm, zblízka sú sladko voňavé. Puky sú žltozelené. Bohaté kvitnutie očakávajte iba v najteplejších lokalitách počas horúcich rokov a na celodenne oslnených stanovištiach.
Albízia vytvára široký viackmenný ker alebo menší strom s rozložitou korunou a konármi do tvaru širokého „V“. Rastie pomerne rýchlo a v záujme vyzrievania letorastov odporúčame nehnojiť (tzv. druhotná mrazuvzdornosť). Ak ju budete chcieť strihať, nikdy neskracujte o viac ako 1/3 dĺžky minuloročných vetiev, ak chcete, aby kvitla. Rez vykonajte zjari po najsilnejších mrazoch. Rašia veľmi neskoro, väčšinou až s príchodom veľmi teplých dní, tak sa nezľaknite, že ešte koncom apríla bude holá. Doprajte jej stredne živnú, veľmi priepustnú zem. Nesmie nikdy stáť vo vode. Má rada úpal a po dobrom zakorenení jej nevadí vyschnutie. Dostatok vlhka v letných mesiacoch sa prejaví bohatším a zdravým olistením. Na zimu ju dobre zamlčujte hrubou vrstvou kôry a na leto túto vrstvu zmenšite, aby slnko čo najviac prehrievalo korene. Umiestnite ju na plné slnko, kde sa bude dobre akumulovať letné horúco. Spoľahlivá mrazuvzdornosť Summer Chocolate pri vyzretých vetvách je -23 °C, ale dokáže dočasne zvládnuť aj o trošku silnejší mráz. Pri poškodení koncov vetiev mrazom spoľahlivo obráža zo staršieho dreva.